Gönderen: tkececi | 2012/07/29

Yeni Dönem TV’ler: Hologram Televizyonlar


3D HDTV’lerle üçüncü boyut hayatımızda iyiden iyiye yer etti. Bundan bir sonraki aşama ise holografik 3D televizyonlar olacak.

 

 

Geleceğin teknolojisi: Hologram TV’ler

3D ile yatıp kalkarken ve bu teknolojinin evimize ne zaman geleceğini konuşurken 3D nin en ileri boyutu denilebilecek bir panel tipi olan Hologram Tv ile ilgili duyulan haberler, teknolojinin hiç de ara vermeden gelişmeye devam ettiğinin bir delili olsa gerek.

Henüz teknolojinin geliştirme çalışmaları süren 3 boyutlu holografik TV’lerin önümüzdeki birkaç yıl içinde ilk çalışan prototiplerinin üretilmesi bekleniyor. Bu üstün teknolojinin ticari ürüne dönüşmesinin ise 7 ila 10 yıl süreceği söyleniyor.

 

‘Holografik televizyon’da Türk İzleri

Türkiye’den araştırmacıların da katılımı ile yürütülen  ‘holografik televizyon’ projesine 4,5 milyon avro kaynak ayrıldı. Üç boyutlu teknolojiler konusunda Japon araştırmacıların projeleri ile yarışan projenin ortağı Bilkent Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Levent Onural ve ekibi,  çalışmaları sonunda “hayalet” tabir edilen üç boyutlu görüntüleri havaya yazmayı başardı.
Bilkent Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Levent Onural, AB 6. ÇP kapsamında Türkiye’nin koordinatörlüğünü yürüttüğü ve 2 yıl önce tamamlanan ‘3 Boyutlu (3D) Televizyon’ projesine 7 ülkeden 19 kuruluştan 180 araştırmacının katıldığını belirtti. Projelerinde 3D TV çalışmalarını sürdüren dev kadrolu ekiplerinin dört yıl süresince elde ettiği birikimle uluslararası düzeyde 275 akademik yayın yaptığını dile getiren Onural, çalışmalarıyla üç-boyutlu televizyon teknolojisinde önemli başarılara imza attığını söyledi.

bu konuya dair detaylı bilgileri, bu ayki sayısında kapak konusu yapan Net Bilim Dergisi‘nden öğrenebilirsiniz.

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Kategoriler

%d blogcu bunu beğendi: