Gönderen: tkececi | 2011/10/28

Bu minik Batı Afrika meyvesi, her şeyi ‘tatlı’ yapıyor.


Bu mucize minik meyve, dildeki acı ve ekşi tatları alma bölgelerini köreltip, normalde yiyemeyeceğiniz her şeyi ‘tatlı’ yapıyor. Bu şekilde sirkeyi bile şerbet gibi tadabiliyoruz.

Bilimdeki Latince adı ‘synsepalum dulcificum’ olan bu meyve, yurtdışında ‘mucize meyve’ olarak ün salmış durumda. Son yıllarda lezzet dünyasına bomba gibi düşen Batı Afrika kökenli bu meyve, normalde birçok kişinin yanına bile yanaşmadığı ekşi ya da acı yiyecek ve içecekleri adeta baklava gibi yedirip şerbet gibi içiriyor.

Etkisi 1 saate kadar sürebiliyor.

Bir üzüm tanesi büyüklüğündeki bu kırmızı meyveyi 30 saniye kadar çiğneyip içindeki iri çekirdeğini çıkardıktan sonra, bir damlası bile surat ekşiten limonu şeker gibi yiyebiliyor, sirkeyi bile şerbet gibi içebiliyorsunuz. Böylece peyniri reçel, acı sosu ise adeta pekmez gibi yedirten bir tek meyvenin etkisi yaklaşık 1 saat sürüyor.

       Bu ‘mucize meyve’ özellikle ABD’de bir dönem o kadar moda oldu ki, lezzet düşkünleri, New York ve San Francisco gibi, sosyetenin yoğun olduğu şehirlerde ‘synsepalum dulcificum’ meyvesinin test edildiği, girişi ücretli partilere akın etti. Yeni bir lezzet yolculuğuna çıkmak isteyen meraklılar, katıldıkları bu partilerde, masalarda duran birbirinden acı ve ekşi yiyecek-içecekleri hiç de yüzlerini buruşturmadan afiyetle yiyebildiklerini görüp şaşkına döndüler.
PEKİ MUCİZE MEYVENİN SIRRI NE?
Bu meyvenin büyük ilgi uyandıracağını sezen birçok girişimci ise mucize meyvenin kurutulmuş halini toz ya da tablet şeklinde piyasaya sürerek kendilerine kazanç kapısı yarattı. Hatta ‘miracle fruit’ (mucize meyve) adıyla açılan çeşitli internet sitelerinde de bu kırmızı meyve, meraklılarına sunuldu.
Peki, biranın tadını bile adeta çikolatalı süte çevirebilen bu meyvenin sırrı ne?Çok basit… ‘Synsepalum dulcificum’ meyvesinin içinde bulunan bir glikoprotein, dilin üzerindeki ekşi ve acı tatları hissetme bölgelerini geçici olarak köreltiyor ve yediğiniz herşey 1 saat boyunca tatlı geliyor… Meyvenin kendisinin ise tadı bulunmuyor.
Kaynaklar:

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Kategoriler

%d blogcu bunu beğendi: