Gönderen: tkececi | 2011/05/05

Beynin bilgiyi kaydetmesi görüntülendi!


İsviçreli bilim adamları yeni bilgiyi elde etme sürecinde beyindeki değişimi böyle görüntüledi.


sert

Bilim adamları, yeni bir bilgi ya da deneyim edinildiğinde beyindeki değişimleri görüntülemeyi başardı. İsviçre merkezli araştırma ekibi tarafından yürütülen çalışmada beynin bellek sisteminin çalışması ayrıntılı olarak incelenirken, elde edilen verilerin bunama ve bazı fobilerin ortadan kaldırılmasına yardımcı olabileceği bildirildi. Araştırma, aynı zamanda korku, kaygı ve travmaya yol açan bazı anıların moleküler temellerini bulmanın da önünü açacak.

Bilim adamları fareler üzerinde yapılan araştırmada korku anında uzun vadeli bellek rezervlerinin beyin hücrelerine gönderdiği sinyalleri MR’da görüntüledi. Nörolog Dr. Piergiorgio Strata, “Bu sinyallerden bazıları beynin korteks bölgesindeki kalıcı depolama alanlarına gönderiliyor” açıklamasını yaptı.

Deneyim belleğin yapısını değiştiriyor

Dr. Strata şöyle devam etti: Elde ettiğimiz veriler bize aslında şunu anlatıyor: Bir şeyi ezberlemek zorunda kaldığımızda, hatırlamak istenen şeyler beyincik ya da hipocampus tarafından seçiliyor. Bizim elde ettiğimiz görüntülerde belleğin bilgiyi kaydetme sürecinde kendi yapısını ve organizasyonu nasıl kurguladığı açıkça görülüyor. Bir anıyı hatırladığımız zaman nöronlar cılız kolları olan aksonlarını uzatıyor. Aksonlar da diğer sinapslarla iletişime giriyor. Böylece bilgi kaydediliyor ya da kaydedilmiş bilgi hatırlanıyor. Ancak hatırlanmak istenen korku ya da travmaya yol açan bir olaysa beyin, savunmanın hızlı yapılması için anıyı çok daha hızlı çağırıyor” dedi.

Belleğin bilgiyi kaydetme sürecinde gönderdiği sinyaller görüntülendi. Bu süreçte bellek rezervleri beyine sinyal gönderiyor. Daha sonra bilgiler korteks’teki kalıcı depolara gidiyor.

kaynak: www.tugaykececi.com


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Kategoriler

%d blogcu bunu beğendi: