Gönderen: tkececi | 2011/03/27

Durmayın, Harekete Geçin!!!


Bakın, ortada önemli bir gerçek var: Yaşadıklarımızdan ne kadar biz sorumluysak, yaşayacaklarımızdan da bir o kadar biz sorumluyuz! Bu bilinç, bizlerin hayata dair sorumluluklarımızda iplerin büyük çoğunlukla aslında bizim elimizde olduğu gerçeğini de daha net ortaya çıkarmaktadır.

hayal

Farketmeliyiz ik; başarısızlıklarımızdan, başkalarını sorumlu tutmamamız gerekir. Yaşananlar için bir başkasına bir şey söylediğimiz ya da sorumluluk yüklediğimizde, kendi başarımıza engel oluyor ve kendi gücümüzden veriyoruz. Böylece onlara aslında; “Yaşamım üzerinde, benden fazla sorumluluğa sahipsiniz” demiş oluyoruz.

Hayatın içine dönüp baktığımızda, nice talihsiz olaylar yaşadığı halde, kendi hayatının sorumluluklarını ele aldıklarında büyük başarılar göstermiş nice değerli insanlara rastlamak mümkündür. Kimisinin ailesi onu daha küçük yaşta terk etmiş, okulda da “eğitilemez” olarak nitelendirilmiş olabilir mesela. Böyle bir durumdaki kişinin normal şartlarda umudunu korumasını sağlayacak görünürde hiçbir nedeni yoktur.  Ama  o kişi “Bir başkasının senin hakkındaki görüşü, senin gerçeğin olmak zorunda değil” gerçeğini farkettiğinde, hayata bakışının da bütünüyle değişebileceğinin bilincinde olduğu için hayatını bir kader kazası gibi değil, olabildiğince kendi istediği şekilde yaşamaya gayret etmiştir.

Evet, yaşamda, doğa, geçmiş ya da öteki insanlar gibi şeyleri denetleyemeyebilirz. Ama denetleyebileceğimiz şeyler de var: Kendi düşünce ve davranışlarımız gibi. Yapabileceğimiz en önemli şeylerden biri ise, yaşamımız için sorumluluk almaktır. Peki bu süreç nasıl işleyecektir?

 

1-Plan yapın, plana sadık kalın.

Hedeflerinize, bir plan yapmadan ulaşmaya çalışmak, bir kentten ötekine haritasız gitmeye benzer. Yitirdiğiniz zaman, çaba ve para yüzünden, amacınıza ulaşmadan çok önce vazgeçersiniz. Elinizde, yazılı bir haritayla, yolculuk daha keyifli geçer, böylece varış noktanıza en kısa sürede ve daha kolayca ulaşırsınız.

 

2-Uzmanlaşın (En az bir alanda)

Hayatta büyük başarılar elde etmiş kişilerle yapılan görüşmelerde, onlar hakkında söylenecek en önemli şey, tümümün de, en başarılı olma çabaları içinde olduklarıdır. Kendilerini geliştirmek için hemen her şeyi yaparlar.

Eğer biri, siz çalışırken sizi kameraya alsaydı, bu sizi rahatsız eder miydi? Yaptıklarınızın görüntülenmesi size gurur mu verirdi, yoksa huzursuz mu ederdi? Eğer huzursuz olacağınızı düşünüyorsanız, bugünden itibaren, alanınızda en başarılı olma yolunda adım atmaya karar vermeniz gerekir. Uzmanlara danışın, en iyilerin neler yaptıklarını inceleyin ve onların yaptıklarını yapın.

 

3-Bedelini ödemeye hazır olun!

Büyük bir eve, lüks bir arabaya ya da 1 milyon liraya sahip olmak güzeldir, ama asıl sorun, bu tür şeylere herkesin sahip olmak istemesidir. Başarılı insanlar, düşlerini gerçekleştirmek için nasıl bir bedel ödemeleri gerektiğini belirlerler; ardından da düşlerine ulaşırlar. Bunun için ne kadar çaba harcamaları gerektiğini umursamazlar.

 

4-Asla vazgeçmeyin

Bir hedefe ulaşmaya çalışırken vazgeçmek, bir seçenek olmamalıdır. Hedefinizi gerçekleştirmek için, ne gerekiyorsa yapmanız gerekir.

Jack Canfield ve Mark Victor Hansen, “Tavuk Suyuna Çorba” adlı öykü kitaplarını yazdıklarında, yaklaşık 100 yayınevi tarafından geri çevrilmişlerdi. Ama vazgeçmek yerine, hedeflerine sıkı sıkıya bağlı kaldılar. En sonunda, küçük bir yayınevi kitaplarını basmayı kabul etti. Kitaplar en çok okunan kitapların arasına girmekle kalmadı, aynı zamanda dünya çapında 12 milyon adet sattı. İşte bu, azmin gücüdür.

Gününüzün tümünü, hedefinize ulaşmak ve düşünüzü gerçekleştirmek için harcayın. Kendi kendinize şunu sorun: “Şu an yaptıklarım, amacıma ulaşmama yardımcı olacak mı?” Eğer yanıtınız “hayır” ise, yardımcı olacak bir şey yapın.

 

5-Hayatı “İsteyerek” Yaşayın

Belki de başarılı insanları diğerlerinden ayıran en önemli özellik, yaşamlarını “isteyerek” yaşıyor olmalarıdır. Yaptıkları şeyin doğruluğuna inanıyorlar ve dünyaya bu amaçla gelmiş olduklarını hissediyorlar. “Hatalı Bölgeleriniz” adlı kitabın başarılı yazarı, Wayne Dyer’a göre, “Tam anlamıyla işlevsel bir kişi olmak için yapmanız gereken en önemli şey, yaşamınızda bir hedef belirlemiş olmanızdır.”

Bir amacınızın olmaması, az sayıda sorunun üstesinden gelebilmek için mümkün olduğunca az çaba harcamak demektir. Ama hedefiniz doğrultusunda yaşadığınızda, tek amacınız, görevinizi başarıyla yerine getirip getirmediğiniz olacaktır. Yaptığınızı sevecek ve bunu belli edeceksiniz. Girişimciliğinizle insanlar sizinle iş yapmak isteyeceklerdir.

Yaşamınızın amacını nasıl belirlersiniz? Sizin için neyin önemli olduğuna karar verir ve işinizi bunun çerçevesinde yapılandırırsınız. Nevzat Aydın, MBA yapmak ve e-ticaret eğitimi almak için ABD’ye gitti. O sırada aklında olan internet üzerinden paket yemek servisi fikri için eğitimini yarıda bırakıp Türkiye’ye döndü. 2000 yılında yemeksepeti.com’u kurmaya başlayan Cem Nufusi, Nevzat Aydın ve Melih Ödemiş 150 bin dolarlık bir sermayeyle e-ticaret dünyasına adım atmış oldular. Ancak  2000 yılında yaşanan krizden onlar da finansal olarak etkilendiler. Fakat projelerine olan güven sonsuzdu ve 2001 yılında hizmete girdiler. Şu an sadece İstanbul’da yarısı operasyon merkezinde olmak üzere 56 kişilik bir ekiple çalışıyorlar. Siteye kayıtlı 2500 restoran bulunuyor. 350000 üyeye sahipler ve günde ortlama alına yemek siparişi  sayısı 30000. Puanlama sistemine sahip siteden şikayetler üzerine atılan restoran sayısı 880. Siteye giren ziyaretçilerin %41’i sipariş vermekte ve şu ana kadar en çok sipariş veren üyeyin toplam sipariş miktarı 2712!!!

 

6-İşinizi Geciktirmeyin

“Hayallerinizi Yaşayın” adlı kitabında, Les Brown, arkadaşı Marion’la yaptıkları bir telefon görüşmesine değiniyor. Ertesi gün arkadaşı ölmüştü. Cenazeden sonra, Marion’un ofisini boşaltmaya yardımcı olan Les Brown, arkadaşının yazmakta olduğu bir oyunun notlarına rastladı. Ne yazık ki oyun asla yayımlanamamıştı. Marion, oyunun sonunu bilen tek kişiydi.

Zamanımızın sonsuz olmadığını anımsayın. Başarılı insanlar bunun bilincindedirler, ama bunu olumsuz ya da sinir bozucu bir şey gibi göreceklerine, bundan yararlanmaya çalışırlar. İstedikleri şeyin peşinden giderler, tutkuyla ve azimle düşlerini izlerler. Siz de bunu yapabilirsiniz.

 

Kaynak: http://tugaykececi.com/?p=293

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Kategoriler

%d blogcu bunu beğendi: