Gönderen: tkececi | 2011/01/16

Şekercioğlu:’Her 3 günde bir toplu kuş ölümü oluyor’


Kuş bilimci Doç. Dr. Şekercioğlu, toplu kuş ölümünün sürekli yaşandığını belirterek, geçen yıl ABD’de 34 bin 520 kuşun öldüğünü söyledi.

Dünyanın önde gelen ornitologlarından (kuş bilimci) olan ve halen ABD’nin Utah Üniversitesi Biyoloji Bölümü’nde öğretim üyeliği olarak görev yapan Doç. Dr. Çağan Şekercioğlu’nun toplu kuş ölümlerinin sürekli meydana geldiğini söyledi. Son olaylarla ilgili SABAH’a bir değerlendirme yapan Şekercioğlu, “Toplu kuş ölümleri maalesef sürekli yaşanan olaylardır ve paniğe kapılacak bir durum yoktur. Son olaylarda dünya medyasının yoğun ilgisi, bu olayların sanki ilk kez olduğu gibi bir izlenim yaratmış ve korkuya yol açmıştır. Ama ABD’de sadece 2010 yılında bilinen 124 toplu kuş ölümü vakasında en az 34 bin 520 kuş ölmüştür” dedi. Aynı zamanda KuzeyDoğa Derneği Başkanı da olan Şekercioğlu, “Bu ortalama her 3 günde bir kuş toplu ölüm vakası yaşandığı anlamına geliyor ve toplu yaban hayatı ölümlerinin çoğunu kuşlar oluşturuyor” diye konuştu. “En son olayda öldüğü tespit edilen yaklaşık 5 bin kuş, ABD Ulusal Yaban Hayatı Sağlığı Merkezi kayıtlarına göre 2010 yılında ölen kuşların sadece yüzde 14’ünü oluşturuyor” diyen kuş bilimci, son 20 yılda her sene ortalama bir toplu ölüm vakası gerçekleştiğini kaydetti. Bilim adamı, sadece 2009 yılındaki 135 ayrı toplu kuş ölümü vakasında ise yaklaşık 108 bin 200 kuşun öldüğünün altını çizdi. Yılbaşında yaşanan toplu ölümlerin havai fişekler nedeniyle yaşandığı öne sürülmüştü.

İSTANBUL’DA RASTLAMADIK
KuzeyDoğa Derneği yetkilisi Emrah Çoban, İstanbul’da havai fişek nedeniyle toplu ölümlerin yaşandığını hiç duymadıklarını, ancak bu durumun yaşanmayacağı anlamına gelmediğini söyledi. Çoban, İstanbul’da havai fişeklerin genellikle deniz kenarlarında atıldığını ve nadir de olsa kıyı temel çizgisini göç yolu olarak kullanan kuşların çok yüksekten geçtiklerini söyledi. İstanbul’dan geçen kuşların daha çok Çamlıca tarafını kullandıklarını belirten Çoban, “ABD’de 30, 40 binlik gruplarla göç eden kuşların örneğin 3 bini bir ağaca konuyor. Yanında patlayan havai fişek veya silahla korkup havalanıyorlar. Ancak karanlık olduğu için sağa sola çarpıp toplu ölüyorlar. Türkiye’de bu şekilde toplu ölüm olsaydı mutlaka duyardık” dedi.

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Kategoriler

%d blogcu bunu beğendi: