Gönderen: tkececi | 2010/08/14

Otizmde erken teşhis metodları: 15 dakikada otizm testi ve Göz Testi


İngiltere’de uzmanlar 15 dakika içinde ve 250 lira masrafla otizmi belirleyecek beyin tarama programı geliştirdi.

İngiliz bilim adamları otizmi önceden ve yüzde 90 kesinlikle teşhis edebilen bir beyin taraması yöntemi geliştirdi.

İçe kapanıklık, sosyal ve iletişim becerilerinin sınırlı olması ile kendini gösteren otizmin teşhisi için kullanılan mevcut yöntemler bir hayli pahalı olmanın yanı sıra uzun zaman alabiliyor.

Ancak Londra’daki Kings College’dan araştırmacılar, geliştirdikleri beyin tarama yöntemiyle bunun artık sadece birkaç dakika alacağını söylüyor.

Araştırma kapsamında 40 yetişkin beyin taramasından geçirilmiş ve bazılarında otizmin küçük ve erken belirtilerine rastlanmış. Bulguların geleneksel yöntemlerle de sınandığını belirten uzmanlar, yöntemin yüzde 90’ın üzerinde kesinlik sağladığını belirtiyor.

Yeni yöntemde 15 dakikalık bir beyin taramasının ardından elde edilen görüntüler üç boyutlu olarak yeniden tasarlanıyor ve bilgisayara aktarılıyor. Bilim adamları burada en büyük rolün geliştirdikleri bilgisayar programında olduğuna dikkat çekiyor. Söz konusu program, doktorların beyin filmi sonuçlarına çıplak gözle bakarak göremedikleri çok küçük anormallikleri görebiliyor.

Araştırma ekibinin başındaki isim Doktor Christine Ecker, bu yöntemin üzerinde daha fazla çalışarak pahalı, yorucu ve uzun süren mevcut yöntemin yerini almasını amaçladıklarını söyledi. Bazı bilim adamları ise bu yeni yöntemin kendini ispatlaması ve yaygın şekilde kullanılır hale gelmesi için daha birçok araştırma gerektiğini vurguluyor.

Metod:2-

Göz testiyle otizme erken tanı
Göz testiyle 9 aydan itibaren çocuklara otizm tanısı koyulabileceği bildirildi.

Kanada’daki McMaster Üniversitesi’nden Mel Rutherford ve ekibinin geliştirdiği yöntem, çocukların göz hareketlerinin izlenebilmesini ve ölçülebilmesini sağladı.

Çevresiyle görsel olarak etkileşime giren çocuğun normal geliştiği tezine dayanan araştırmacılar, otizm hastası çocuğun çevresindeki insanların gözlerine bakamadığını ve bakışları yüzlere odaklayamadığı fikrinden yola çıkarak, ailesinde otizm hastası olan ve olmayan 2 grup çocuğun göz hareketlerini inceledi.

Geliştirilen yöntemle yapılan araştırma, otizm tanısının çocuk 9-12 aylıkken koyulabilmesini sağlayabildi.

Çocukların bakış yönünü göz hareketlerini saptayabilen bilgisayarlı bir sistemle ölçen Rutherford, testin 10 dakikada yapılabileceğini ve ilk kez tamamen nesnel bir yöntemin uygulandığını söyledi.

Rutherford, otizm ne kadar çabuk teşhis edilirse tedavisinin o kadar başarılı olacağını da vurguladı. Bu iki yöntemden önce otizme 3-4 yaştan önce güvenilir tanı koyulamıyordu.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

Kategoriler

%d blogcu bunu beğendi: