Gönderen: tkececi | 2010/05/11

Evinizdeki 10 Yaşlandırıcı Madde!


Evinizde bulunan, çok sık kullandığınız ürünlerin içerisindeki toksinler, hızlı yaşlanmanıza sebep olurken, sağlığınıza da zarar vermekte. Prof. Dr. Mehmet Öz, evinizdeki 10 yaşlandırıcı maddeyi şöyle açıklıyor:

1- Ağartıcılar:Ağartıcılar klor ve amonyak içerir ve iritasyona neden olur. Gözünüze kaçabilir, ciğerlerinize girebilir, mide bulantısına ve kusmaya neden olabilir. Ama bu maddeleri kullanmak yerine, temizlikte kabartma tozu ve beyaz sirke de kullanabilirsiniz. Onlar da aynı işi görebilir. Özellikle sirke camlarda, kabartma tozu da fayanslarda çok işe yarar.
2- Böcek savarlar: Bu maddelerin de muadilleri var. Aynı işlevi görebilecek kokulu mumları kullanabilirsiniz. Bu sayede böcekler sizden uzak durur.
3- Oda spreyleri ve kokulu mumlar/sabunlar: Herkes evinin temiz ve taze kokmasını ister, ancak sentetik koku vericiler havada kalarak, içerideki havanın kalitesini olumsuz etkileyebilir. Akciğerlerin ve solunum yollarının dokusuna zarar verebilir ve gözleri tahriş edebilir. Sabun kullanırken, kokusuz ve renksiz, en basit sabunları tercih etmek gerekir.

4- Yüksek fruktoz mısır şurubu:Yüksek fruktoz mısır şurubu direk olarak karaciğere gider ve karaciğerini bu maddeyi şeker olarak algılayıp yağa dönüştürmesine neden olur. Kolesterolü yükseltir ve karın bölgesinde yağlanma oluşur.
5- Trans yağlar: Trans yağ, imalat süresince hidrojen molekülü eklenerek doygun hale getirilen bir çeşit doymamış yağdır. Bu hidrojenize yağlar kötü kolesterol seviyesini yükseltir, iyü kolesterol seviyesini düşürür ve kalp-damar hastalıklarına davetiye çıkarırlar. Yılda 100 bin kişinin kalpten ölmesinin nedeni de budur. Dolabınızı gözden geçirin ve etiketinde hidrojenize yağ yazılı bütün gıda maddelerini çöpe atın.
6- Toluen: Tırnak cilasında ve boyalarda bulunan bir çözücü olan ve petrol bazlı parafin mumlar yandığında havaya yayılan toluen, sinir sistemine hasar verebilir. Toluen de diğer pek çok kimyasallar gibi buharlaşır, ciğerlere girer ve alerjiye neden olur. Kimi zaman baş ağrısı, mide bulanması, hatta halüsinasyonlara bile neden olur. Doğal kokulu balmumu, soya veya bitki bazlı mumlarla tırnak ürünlerinin doğal alternatiflerini kullanmak, daha iyi bir seçim olacaktır.
7- Yüksek dereceli alkol: Alkol karaciğeri zehirleyen bir toksindir. Ama az miktarda alınırsa bazı açılardan iyi olabilir. Çünkü bizi rahatlatır, topluma karışmamızı ve hayattan keyif almamızı sağlayabilir.
8- Sigara, pipo ve puro: Evde sigara içilmesine son vermiş olsanız bile, tütün ürünlerinin hepsi zararlı kimyasallar üretir. Sigarayı bıraktıysanız, evinizde toptan bir temizlik yapıp bütün kumaş ve perdeleri ve döşemeleri yıkayın. Hatta duvar badanasını yenileyin. Sigara başta kanser olmak üzere pek çok farklı hastalığa neden oluyor.


9- NPE içeren deterjanlar: Nonlifenol etoksilat (NPE), yağ ve su gibi sıvı maddelerin karışmasına yardımcı olan bir kimyasal maddedir. Çamaşır deterjanları, şampuanlar ve temizlik maddelerinde bulunan bu kimyasal madde, östrojen hormonunu taklit ederek erken adet görmeye, düşük sperm sayısına ve üreme sağlığının bozulmasına neden olabilmektedir. Bu nedenle doğal temizlik maddeleri kullanın ve sert kimyasalların kullanımını azaltmak veya bunları kullanmaya son vermek üzere mikro fiber yer bezleri veya buharlı temizleyiciler gibi alternatifleri tercih edin.

10- Naftalin topları: Kışlık kazakları kaldırırken, güvelerin ziyafet çekmesini önlemek için üzerlerine birkaç naftalin topu serpiştirmek nesillerdir gelenek haline gelmiştir. Ama unutmayın ki naftalin kanserojen içeren bir maddedir. Günümüzde, sedir ağacı yongaları ve lavanta kesecikleri gibi doğal alternatifler güvelere karşı daha iyi bir seçenek oluşturmaktadır.

Mesajı için Cüneyt Gökalp’a teşekkürlerimizle!!!

Reklamlar

Responses

  1. bu ne yaa?! şaka mı?! bir önceki maddede kokulu mum kullanın diyor, bir sondaki maddede kullanmayın diyor. insanların mehmet öz’e prim vermesinden sıkıldım vallahi.

    • Yorumunuz için teşekkür ederim ve evet yazıyı hazırlarken benim de dikkatimi çekti. Fakat şöyle düşündüm: Böceklerle mücadele etme durumu söz konusu olduğunda böcek ilaçları yerine kokulu mumları tercih etmek daha az zararlı. Ama sırf keyfi olarak kokulu mum kullanımının da kendi içinde bir zararı olduğunu belirtmek için böyle bir uyarıda bulunulduğunu düşünüyorum.

      Mehmet Öz’den prim yapma hususuna gelirsek 🙂 Prim olmasın diye bunları paylaşmamayı tercih etmemiz düşünülümezdi 🙂


Bir Yanıt Bırakın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Connecting to %s

Kategoriler

%d blogcu bunu beğendi: