Gönderen: tkececi | 2010/05/10

DOĞRU İNSANI BULMA İHTİMALİ 285 BİNDE 1 !


Doğru insanı bulma ihtimali hesaplandı!
İngiltere’de bir üniversitede matematik öğretmenliği yapan Peter Backus, yalnız olmanın bilimini matematiğe döktü.ntvmsnbc’ de yer alan habere göre; ruh eşinizi bulmanın olasılığı 285 binde 1‘e denk geliyor…


Warwick Üniversitesi’ nde matematik öğretmenliği yapan Peter Backus, üç yıllık yalnızlığı sonrasında “Neden Bir Kız Arkadaşım Yok” adında bir tez yazarak, ruh eşini bulma şansını 285 binde 1 olarak hesapladı.

Peter Backus, 30 yaşında ve Warwick Üniversitesi’nin matematik bölümünde öğretim üyesi. Bekâr; çünkü kafa dengi birini bulamadı. Sonunda bu durumunu bir tez konusu yapmaya karar verdi. Yaptı da. “Benim neden kız arkadaşım yok” sorusuna uzmanlık alanıyla, yani matematikle yanıt aradı.

Drake Denklemi’nden Ruh Eşi Hesabına

Backus bu tezinde dünya dışı yaşam arayışında kullanılan Drake Denklemi’nden yararlanmış. Sonuçlar İngiliz bekarlar için hiç de umut vaat etmiyormuş. 30 yaşındaki Backus, İngiltere’de yaşayan 30 milyon kadından sadece 26 tanesinin kendisine uygun olduğu sonucuna varmış. Denklem yaşları 24 ila 34 arasında olan, Londra’da yaşayan, bekar kadınları baz almış. Durum böyle olunca da Backus’un şansı oldukça düşmüş.

Ekonomi uzmanı Backus, “Muhteşem bir ilişki yaşama olasılığım olan sadece 26 kadın var. Bir gece dışarı çıkmamda onlardan biriyle tanışma şansım yüzde 0.0000034. Bu da 285 binde 1’e denk geliyor” dedi.


Sadece Kriterleri Değiştirdi


Drake Denklemi “N = R* x Fp x Ne x Fi x Fc x L” dir. N iletişim kurmayı umabileceğimiz uygarlıkların sayısı, R* Samanyolu Galaksisi’ndeki yıldız oluşma sıklığı, Fp bu yıldızlardan kaç tanesinin gezegene sahip olduğu, Ne bu gezegenlerden kaç tanesinin yaşama elverişli olduğu, Fl yaşama elverişli gezegenlerin kaçında yaşamın oluştuğu, Fi bu gezegenlerin kaçında akıllı yaşamın oluştuğu, Fc bu gezegenlerin kaçında iletişim kurma yetisine yahut isteğine sahip ırkların varlığı, L bu tür bir uygarlığın umulan yaşam süresidir. Profesör Frank Drake, galakside 10 bin yaşam formu olabileceğini tahmin etmişti.

Backus orijinal denklemi hayalindeki randevu kriterleriyle değiştirdi; kadınların onu çekici bulma olasılığı ve yaşları 24 ila 34 arasında değişen Londralı kızlar gibi kriterleri kullandı. Backus, “Sonuçlar aşk arayan insanlar için iç karartıcı gözükebilir ama bekarlar iyi yönünden bakmalı; bu sizin suçunuz değil” dedi. Tezin tamamına üniversitenin internet sitesinden ulaşılabilir.

Kaynaklar:

http://ryankuder.posterous.com/what-are-the-odds-of-finding-a-girlfriend-in

http://www.8sutun.com/Neden-bekar-kaldiginizi-bu-formulle-ogrenin_68615.html


Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

Kategoriler

%d blogcu bunu beğendi: