Gönderen: tkececi | 2010/05/06

Görme konusunda devrimsel bir tedavi!


Doğuştan gözleri görmeyen 4 yaşındaki çocuk yeni bir teknikle yunuslar gibi görebiliyor…

Devrim  niteliğinde bir tedavi

Doğuştan gözleri görmeyen 4 yaşındaki Jamie Aspland ‘Eko lokasyon’ adı verilen yeni bir teknikle yunuslar gibi görebiliyor. Teknik,tiz sesler çıkarılması ve bu seslerin yüzeylere çarpıp yankılanmasıyla nesnelerin yerlerinin algılanmasına dayanıyor.

Jamie’ye yunusların kullandığı teknik öğretildi ve Jamie bu teknik sayesinde etrafındaki nesnelerin şekillerini, büyüklüklerini ve uzaklıklarını algılayabiliyor. ‘Eko lokasyon’ adı verilen teknik, Jamie’ye ABD’de körlere yardım için devrim niteliğinde olan bir yeni bir uygulamanın parçası olarak öğretildi. Söz konusu teknik, tiz sesler çıkarılması ve bu seslerin etraftaki yüzeylere çarpıp yankılanmasıyla nesnelerin yerlerinin algılanmasına dayanıyor.

NASIL GERÇEKLEŞTİ?

Tedaviyi 13 aylıkken görme yetisini yitirmiş olan ABD asıllı Daniel Kish gerçekleştiriyor. Kish, hayvanlara ait ses dalgalarının insanların etraftaki nesnelere dair zihinsel bir harita oluşturmasını sağlayan bir sistem geliştirdi. Bu tekniği, karanlık derinliklerde yollarını bulmak için yunusların kullandığı yöntemden kopyaladı. Yunusların çıkardığı tiz sesler nesnelere nüfuz ediyor ve iç yapılarını yansıtıyor. Jamie, yunusların bu davranışını (bir değnekten de yardım alarak) dilini damağına vurarak çıkardığı seslerle taklit ediyor. Bu ses dalgaları bir nesneye çarptığında enerji yansıyarak tekrar kulağa ulaşıyor ve gözleri görmeyen kişi cismin büyüklüğünü, şeklini ve uzaklığını algılayabiliyor. Aslında süreç, gözleri gören kişilerin, etraflarındaki cisimleri ışığın yansıması sayesinde görebilmesi durumuyla büyük benzerlik taşıyor. Jamie, California’da yaşayan ve dünyayı turlayan Kish’in tedavisinden yararlanan dünya çapındaki birkaç çocuktan biri.

ARTIK YARDIMSIZ YÜRÜYOR

Doğuştan gözleri görmeyen 4 yaşındaki Jamie Aspland ‘Eko lokasyon’ adı verilen yeni bir teknikle yunuslar gibi görebiliyor. Teknik,tiz sesler çıkarılması ve bu seslerin yüzeylere çarpıp yankılanmasıyla nesnelerin yerlerinin algılanmasına dayanıyor.

Kaynak:

http://www.bugun.com.tr/haber-detay/101023-bu-cocuk-yunuslar-gibi-goruyor-haberi.aspx


Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Kategoriler

%d blogcu bunu beğendi: