Gönderen: tkececi | 2010/05/04

TÜRK BİLİMADAMLARI’NDAN ” PROPOLİS ” BAŞARISI


Kayseri- Dünyada ilk defa Türk bilimadamları, bal arılarının ürettiği propolis maddesinin meyve sularında insan sağlığını tehdit edici olumsuz mayalanmaya ve küflenmeye karşı etkili olduğunu ortaya çıkardı.

Erciyes Üniversitesi(EÜ) Safiye Çıkrıkçıoğlu Meslek Yüksekokulu Zootekni Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Sibel Silici, bal arılarının ürettiği bal, balmumu, propolis, arı sütü ve arı zehiri gibi ürünlerin işlevlerinin mucizevi özellikte olduğunu söyledi.

Propolisi, `Bal arılarının çeşitli bitki ve ağaçların tomurcuk ve sürgünlerinden topladıkları reçineye balmumu ve tükürük salgısı katarak macun kıvamına getirdikleri eşsiz bir ürün` olarak tanımlayan Silici, propolisin, antibakteriyel, antifungal, yara iyileştirici ve antikarsinojenik özellikler gösterdiğini bilimsel olarak kanıtladıklarını ifade etti.

Silici, `Dünyada ilk defa, çeşitli meyve sularında, insan sağlığını tehdit edici olumsuz mayalanmaya ve küflere karşı propolisin önemli aktivite gösterdiği sonucuna ulaştık. Çalışmamızda propolisin antifungal aktivitesini bu alanda sıklıkla kullanılan sodyum benzoat ile kıyasladık ve propolisin sodyum benzoattan en az 100 kat daha etkili olduğunu gördük` dedi.

Silici, propolis gibi doğal, yan etkisi olmayan, kolay elde edilebilir ve ucuz bir ürünün gıda, eczacılık ve kozmetik sektöründe koruyucu olarak kullanılabilmesinin halk sağlığı açısından son derece önemli olduğunu kaydetti.

KAYNAK: tumgazeteler.com

(Bu güzel maili için HALDUN KESKIN’e teşekkür ederiz)

——

Ek bilgi

Propolisin yapısı
Propolis; arılar tarafından bitkilerden toplanan, yapışkan ve 15°C’da sert ve kırılgan, 30 °C’da yumuşak ve bükülebilir, kaynağına göre siyahtan sarıya kadar değişebilen renkte bir maddedir. Ham propolisin yapısında, kaynağına göre oldukça değişmekle birlikte; %50-55 reçine ve balsam, %20-35 bitki kaynaklı mumlar, %10-15 eterik ve esansiyel yağlar, %2-5 polen, az miktarda organik ve inorganik bileşikler bulunur. Başka bir bildirişe göre propoliste %46 balsam, %27 bitkisel kökenli mum ve %15 flavon ve flavonoidler bulunmaktadır. Flavon ve flavonoidler propolise antifungal, antiviral ve antibakteriyel özellikler kazandıran maddelerdir.

Arılar propolisi; kavak, meşe, kayın, okaliptüs, akasya ve kozalaklı ağaçlar başta olmak üzere değişik ağaç ve çalılardan toplarlar. Arının arka bacağında taşıdığı propolis kovanda ancak diğer arıların yardımıyla boşaltılıp gerekli yerlerde kullanılır.

Propolisin Kovandan Toplanması
Arılar propolisi kovanda dip tahtası, çerçeve kenarları ve giriş deliği arkasında biriktirirler. Buralarda biriktirilen propolis kazınarak toplanabilir. Bu şekilde elde edilen kazıma propolis temiz olmayabilir ve değişik kalıntılar içerebilir.

Bu nedenle propolisin teknik olarak toplanmasında, çerçevelerin üstüne yerleştirilen ana arı ızgarasına benzer plastik plakalar veya kovanın ön ve arka gövde tahtalarında açılacak aralıklar kullanılır. Propolisin toplama plakasında biriktirilmesinden sonra plaka bir müddet soğuk ortamda tutulduğunda propolis el yardımıyla kolaylıkla plakadan hasat edilir ve ambalajlanır. Hasat edilen ham propolisten laboratuvarda “Yumuşak Propolis Ekstraktı” üretilir.

Propolisin Kullanılma Alanları

Propolis kovanlarda arılar tarafından; kovandaki çatlak ve patlakların kapatılmasında, çerçevelerin gerek kovan duvarlarına gerekse birbirlerine yapıştırılmasında, koloniye giren ve koloni dışına atılamayan zararlıların mumyalanıp kokuşmasının önlenmesinde, petek hücrelerinin cilalanıp parlatılmasında ve kovanın steril hale getirilmesinde kullanılır.
Propolis tıpta da ilaç ham maddesi olarak kullanılmakta olup eski Doğu Bloğu ülkelerinde ilaç kodeksine girmiştir. Çok kuvvetli antibakteriyel, antifungal, antiviral ve anastezik etkiye sahip olduğundan Apiterapide yaygın olarak kullanılma alanı bulmuştur. Başta Japonya olmak üzere bazı ülkelerde tonlarca propolis pastil, tablet, krem,ve solüsyon gibi değişik şekillerde hastalıkların tedavisi ve genel vücut direncinin korunması ve artırılması amacıyla tüketilmektedir.

Kaynak: http://www.kircicekpetek.com/propolis.html


Responses

  1. Propolis aynı zamanda çok kuvvetli bir antikanser besini ve güçlü bir antioksidan.
    Tümör oluşumunu engellemede ve mevcut tümörlerin yayılmasında engelleyici etkisi çok yüksek.
    Aynı zamanda kemoterapi ve radyoterapinin yan etkilerini azaltıyor.
    Ben annemin kemoterapi seansları sırasında bu besinle tanıştım ve artık benim için ekmek/sudan daha önemli.


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Kategoriler

%d blogcu bunu beğendi: