Gönderen: tkececi | 2010/04/20

Filmlerde geçen 70 adet matematik sahnesi!


Harvard Üniversitesinden Oliver Knill’in hazırlamış olduğu  ‘ filmlerdeki matematik sahneleri ‘  arşivinden haberim olduğunda bende sizin kadar heyecanlandım. 70 adet filmden seçilen ve  2 yıllık bir emeğin karşılığı olan bu çaılşma  matematikçiler için eşsiz bir arşiv.

A Betiuful Mind, Pi, Die Heart III, Cube, The Davinci Code, Enigma, Proof bu filmlerden  en meşhurları. Harvard matematik  departmanında yayınlanan bu kısa sahnelerini isterseniz  .m4v formatında(ipod) indirebiliyorsunuz. Hazırlanan videolar ingilizce olduğundan içlerinden bir tanesini seçerek türkçe olarak hazırlandı.

Bu muhteşem video arşivine bu adresten ulaşabilirsiniz.

http://www.math.harvard.edu/~knill/mathmovies/

Şimdi size benim seçtiğim filmden bahsedeyim. 2008 yapımı olan 21 filminden bir sahne. Kevin Spacy, Kate Boswort ile  Laurence Fishburne’ın rol aldığı bu film, okulun en zeki öğrencisi olan Ben Campbell okul masraflarını karşılamak için Vegas’ta kumar oynamaya başlamasının  hikayesini anlatıyor. İstatistik dahisi matematik profesörü(kevin spacy) ile birlikte 21(black jack) oyununun sırrını çözerek para kazanmalarının anlatıldığı filmde geçen bu matematik sahnesinde, kısaca  Newton yöntemi ve 3 kapılı yarışma problemi replikleri geçmektedir.

Video için tıklayınız

Nedir bu Newton yöntemi ve 3 kapılı yarışma sorusu ?

Bu sahnede kısaca adı  geçen Newton yönteminden kısaca bahsetmek gerekirse;
x2 +x.sin(x)+1=cos(x) gibi çözümü zor olan  denklemlerin çözümünde  en yetkin ve nadir olan yöntemlerden birisidir. Doğrusal  olmayan bu tür denklemlerin çözümünde yaklaşık olarak alınan bir kök değeri belirlenir. ” Bir  noktadaki teğetin eğimi o eğriyi andırır.” ilkesinden haraketle tahmin edilen bu değerden daha yakın değerler bulma çalışılan bir metoddur.

Kaynaklar:

http://www.math.harvard.edu/~knill/mathmovies/

http://www.matematiktutkusu.com

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Kategoriler

%d blogcu bunu beğendi: