Gönderen: tkececi | 2010/04/18

Kalp krizi tamam da beyin krizi ne oluyor?


Toplumda kalp krizi kadar bilinmiyor ama aniden veya birkaç gün içinde yavaş yavaş ortaya çıkabilen beyin krizi, dünyadaki ölüm nedenleri arasında ilk üç sırada yer alıyor.

Beyin damarlarındaki tıkanmada yaş, genetik geçiş, hipertansiyon, yüksek kolesterol, diyabet, kalp ritm bozukluğu, stres, sigara, alkol ve doğum kontrol hapı gibi pek çok etken rol oynuyor.

Florence Nightingale Hastaneleri Nöroşirürji Bölümü Koordinatörü Prof. Dr. Cengiz Kuday, beyin krizinin beyin damarından ya da beyne giden damarlardan bir ya da birkaçının tıkanması ya da beynin bir bölgesinde meydana gelen kanamalarla oluştuğunu söyledi.

Kuday, beyin damar hastalıkları bulunan hastaların çoğunda kalp hastalığı da olduğunu belirterek, beyin krizi geçiren hastaların konuşurken özellikle kelimeleri bulmakta ve hatırlamakta güçlük çektiğini vurguladı.

ÜÇ SAAT İÇİNDE MÜDAHALE EDİLMELİ
”Yüzde, kolda, bacakta, vücudun herhangi bir tarafında aniden meydana gelen hissizlik, zayıflık, baş dönmesi, bulantı, kusma, çift görme, anlamsız ya da düzensiz konuşma, gözlerden birinde ya da ikisinde birden meydana gelen ani görüş kaybı, yürüyememe, denge kaybı ve kaynağı belli olmayan baş ağrıları. Bu belirtileri gösteren hastaların 3 saat içinde tam donanımlı merkezlere götürülmesi gerekiyor. Hastalar bu 3 saatlik zamanı değerlendirmezse sakat kalma oranı yükselir. Tam donanımlı merkez demek dışarıdan iyi görünen, lüks hastane demek değildir. Neredeyse tüm üniversite ve devlet hastanelerinde bu tür hastalara müdahale edecek ekip ve ekipman mevcuttur.”

Kuday, ”Halk arasında kalp krizi daha çok biliniyor olsa da beyin krizi de dünyadaki ölüm nedenleri arasında ilk üç sırada yer alıyor” dedi. Beyin damar hastalıklarının tedavisinin kişiye göre değiştiğini ifade eden Kuday, bu hastaların çoğunlukla anjiyo plasti, tıkalı damara stent yerleştirme ve cerrahi yöntemlerle tedavi edildiğini aktardı.

Kaynaklar:

http://www.ntvmsnbc.com/id/25017870

http://arsiv.ntvmsnbc.com/news/334880.asp

http://www.saglikbilgisi.com/makale/Beyin+Krizi

http://blog.milliyet.com.tr/Blog.aspx?BlogNo=123322

http://www.uzunhayat.com/saglik/kalp-krizini-beyin-krizi-izliyor.html

http://www.saglikkutuphanesi.com/Beyin_ve_Sinir_Sistemi_Sağlığı/Beyin_Krizi_i1291.htm


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Kategoriler

%d blogcu bunu beğendi: