Gönderen: tkececi | 2010/04/06

Beyin gücüyle hareket eden mekanik kol!


ABD’de yürütülen çalışmada, bir maymun, beyin gücünü kullanarak mekanik kolu hareket ettirmeyi başardı. Uzmanlar, yakın gelecekte sistemi insan üzerinde denemeye hazırlanıyor.

NTV/16 Temmuz. 2009 Perşembe

İSTANBUL – Beyin gücüyle yapay (!) bir organı hareket ettirmek mümkün mü? Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Brown Üniversitesi’nde yürütülen son araştırmaya göre bu mümkün.

Bilim dünyasını heyecanlandıran çalışmada, beynine çip takılan bir maymun, beyin dalgaları yardımıyla bağlı olduğu mekanik kolu çalıştırmayı başardı.

Sistem, şöyle çalışıyor: Beynin hareket merkezindeki motor kortekse yerleştirilen çip, nöronların titreşimlerini topluyor. Titreşimler, kablolar yardımıyla bilgisayara aktarılıyor. Bilgisayar, titreşimlerin şiddetine göre maymunun beyniyle gönderdiği komutu belirliyor. Komut, mekanik kol sistemini harekete geçiriyor,,,, böylece beyin gücüyle hareket sağlanmış oluyor.

Çalışmanın, merkezi sinir sisteminde engeli olan kişilerin kollarını hareket ettirmesiyle sonuçlanacak bir dönemin başlangıcı olması bekleniyor.

Bilimadamaları göre ileride felç geçiren bir hastanın, kol desteğiyle bir bardağı alıp, ağzına görürüp suyu içebilmesi sağlayanabilecek. üstelik bunu kendi gücünü kullanarak yapacak. sadece düşünerek.

Kaynak:

http://www.ntvmsnbc.com/id/24983956

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Kategoriler

%d blogcu bunu beğendi: