Gönderen: tkececi | 2010/03/26

Dünya’nın En Zor Matematik Sorusunu Çözdü,1 Milyon Doları Reddetti…


Ünlü Rus Matematikçi, 100 yıldır çözülemeyen Matematik sorusunu çözdü,kendisine verilecek ödül olan 1 milyon doları ise reddetti…


Dünya’nın en zeki adamı olarak da anılan ünlü Matematikçi Dr.Grigory Perelman, son 100 yılın en zor Matematik sorularından birini çözdü. Petersburg’da, haşerelerin istila ettiği küçük bir apartman dairesinde yaşayan Matematikçi, kendisiyle röportaj yapmak isteyen gazetecilere kapı aralığından yaptığı açıklamada; ”Ben sadece istediğimi aldım” diyerek cevap verdi.

Bu ödül Perelman’a, ABD’deki Clay Mathematics Institute tarafından, son 100 yıldır Matematikçilerin en çok kafa yorduğu konulardan biri olan Poincare Varsayımı problemini çözdüğü için verildi. Ancak Perelman bu ödülü reddetti.

Matematik dahisi Perelman, 4 yıl önce de Uluslararası Matematik Birliği tarafından hazırlanan problemi çözmüş ve yine büyük bir para ödülü kazanıp reddetmişti. O zaman yaptığı açıklamada ise ”Para, ün ve şöhret beni ilgilendirmiyor. Hayvanat bahçesinde yaşayan bir maymun gibi sergilenmek istemiyorum. Ben bir Matematik kahramanı değilim, o kadar başarılı da değilim. Bu yüzden de herkesin gözlerinin bana dikilmesini istemiyorum” demişti.

Uluslarası Matematik enstitüsü ve birçok bilim adamının yaptığı titiz sağlamalarla, çözümün doğru olduğu tescillendi. Bu problemin,  kainatın biçiminin saptanmasında, önemli bir yardımcı olacağı belirtiliyor.

Grigori Perelman Poincare Varsayımı – Poincare Problemi Nedir?

Dünyaca ünlü ve bir o kadar da değerli bu matematik varsayımı (Poincare varsayımı) ise şundan ibaret:
Tıkız kenarı olmayan, deliği olmayan (basit bağlantılı) üç boyurlu bir çokkatlı yalnızca üç boyutlu bir küre olabilir.

Poincaré sanısı, her noktası çevresinde yerel olarak üç boyutlu Öklit uzayına benzeyen topolojik uzaylara ilişkin bir önerme ifade etmektedir. Kenarsız (bir çemberin kenarı yoktur) ancak tıkız (ucu bucağı olan) böyle bir uzay düşünelim. Eğer bu uzayın içine atılmış her çember uzayın içinde kalarak bir noktaya büzülebiliyorsa (deliği yoksa), Poincaré sanısına göre bu uzay dört boyutlu Öklit uzayında yatan üç boyutlu bir küre olmalıdır. Deliği olmayan bir uzay iki boyutlu şu basit örnekle canlandırılabilir: bir elmanın kabuğuna gerilmiş paket lastiği, lastiği koparmadan ya da kabuğu parçalamadan kabuk üstündeki bir noktaya büzülebilir, ancak ortası delik bir simitte bu olanaklı değildir, delik var oldukça bazı lastikler simit yüzeyinde kalarak bir noktaya büzülemez.

Grigori Perelman işte bu teoremi 2002 yılında ispatlayarak dünyanın en zor matematik problemi olan poincare varsayımının çözümünü bulmuş oldu.

Not:Bu konuda tek yayın yapma hakkını kendinde zanneden şuursuzlar için yazının asıl kaynağı aşağıda belirtilmiştir.

http://www.russiablog.org/2006/08/russian_scientist_solves_the_p.php#more

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Kategoriler

%d blogcu bunu beğendi: