Gönderen: tkececi | 2010/03/17

Kitap Tanıtım: Süper İyi Günler!


OTİSTİK BİR ÇOCUK DEDEKTİF OLUNCA!..
Mark Haddon / İş Bankası Yayınları

Hayatı anlıyor mu? Yoksa anlamaya mı çalışıyor diye sorguladığımız otistik bir çocuk dedektif olunca… Olanlar oluyor… Ve otistik bir çocuk dedektif olur mu?.. Eğer isterse bal gibi olur dedirten İş Bankası Kültür Yayınlarından çıkan ‘Süper İyi Günler ya da Christopher Boone’un Sıradışı Hayatı’ adlı roman okuyucularına farklı bir bakış kazandırıyor.

Christopher 15 yaşında, sıkı bir Sherlock Holmes hayranı, sarı ve kahverengiden nefret ediyor. Çok gerekmedikçe sohbet etmekten hoşlanmıyor. Hoşlandığı şeyler; uzayla ilgili belgeseller izlemek, matematik soruları çözmek ve geceleri gökyüzünü izlemek. Christopher bir otistik ve ‘özel ihtiyaçlılar’ okuluna gidiyor. 3 rakamlı sayıları kafadan çarpabiliyor ve 7.057’ye kadar bütün asal sayıları sayabiliyor.

Yaşadığı sokaktan öteye tek başına hiç gitmemiş ama astronot olmak en büyük hayali. Bir başka hayali ise dedektif olup cinayet çözmek. Bir gece komşularının köpeğini bahçe tırmığıyla öldürülmüş olarak buluyor. Bu cinayeti kimin işlediğini bulmaya karar vermesiyle hayatı soluk kesen bir serüvene dönüşüyor. Süper İyi Günler’de günlük yaşamın tüm önemsiz ayrıntılarının bir otistiğin gözünde nelere dönüşebileceğini göreceksiniz….


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Kategoriler

%d blogcu bunu beğendi: