Gönderen: tkececi | 2010/03/16

Diliyle görebilen adam!


Irak’ta bombalı saldırıda kör olan İngiliz askerin diline yerleştirilen bir cihaz sayesinde yeniden görebilmeyi başardığı bildirilmektedir.

Tabelaları okuyabiliyor

Irak’ta üç yıl önce İngiliz askeri Craig Lundberg, uğradığı bombalı saldırı sonrasında tamamen kör oldu. 24 yaşındaki Craig bir daha asla göremeyeceğini düşünüyordu. “BrainPort ” isimli  imdadına yetişti. Şimdi asker diline takılan bir cihaz sayesinde objeleri ayırt edebiliyor, tabelalarda yazılanları okuyabiliyor.

Sinirlerden faydalanıyor

BrainPort, kameralı gözlük ve dile yerleştirilen bir kablodan oluşuyor. Görüntüler küçük elektrik akımlarına dönüştürülüp dile ulaştırılıyor. Bu akımlar dilde karıncalanma olarak hissediliyor. Sinirler aracılığıyla beyne ulaşan bu karıncalanmalar görüntüye dönüşüyor., kameralı gözlük ve dile yerleştirilen bir kablodan oluşuyor. Görüntüler küçük elektrik akımlarına dönüştürülüp dile ulaştırılıyor. Bu akımlar dilde karıncalanma olarak hissediliyor. Sinirler aracılığıyla beyne ulaşan bu karıncalanmalar görüntüye dönüşüyor.

BrainPort’un kısa hikayesi.

BrainPort sayesinde video kamera,pc ve benzeri aletlerden, diğer duyu organlarını atlayarak, beyne doğrudan görüntü göndermek mümkün.

Bu aletin hikayesi bundan 30 yılönce Dr. Paul Bach-y-Rita’ınWisconsin üniversitesindeki çalışmalarına dayanıyor. Doktor, kameradaki görüntüleri elektrodlar sayesinde insanlarınensesinden beyne göndermeyi denerken dilimizin en uygun giriş noktası olduğunu keşfedince gerisi çorap söküğü gibi geliyor. Ordu işe el koyuyor ve askerlere gece kör karanlıkta 360 derecelik görüş açısı, köpek gibi koku alma yeteneği ve yılan kadar hassas ısı algılama yetisi kazandırıyor.

Görme engelli insanlar üzerinde yapılan deneylerde, karşılarındakiinsanın varlığını algılayabildikleri, kendilerine fırlatılan bir topu tutabildikleri kanıtlanıyor.

Brain Port teknolojisiyle ilgili resmi siteye buradan ulaşabilir ya da hikayeyi CNN’de okuyabilirsiniz.

Kaynaklar:

http://www.liverpooldailypost.co.uk/liverpool-news/regional-news/2010/03/03/blind-liverpool-soldier-craig-lundberg-trials-us-brainport-and-can-see-again-using-sensors-on-his-tongue-92534-25950480/

http://www.mirror.co.uk/news/top-stories/2010/03/01/eye-tech-glasses-help-iraq-hero-craig-lundberg-see-again-using-his-tongue-115875-22079173/

http://www.wicab.com/index.html

http://www.zamazing.org/yazi/brain-port-dilimizden-beynimize-goruntu

http://science.howstuffworks.com/brainport.htm

Reklamlar

Responses

  1. Bu alet sadece üzerindeki 144 vericiden minik bir elektrik veriyor. Belirli bir öğrenme sürecinden sonra ise farklı elektriklerin ne anlama geldiğini beyin çözüyor ve anlamlı hale getiriyor.

    Yani bu aleti dilinize değdirince gözünüzün önünde dvd oynayacak diye birşey yok. Dilinizde elektrik hissedeceksiniz acı şeklinde. Dilin seçilmiş olmasının nedeni ise oldukça duyarlı bir organ olması. Dudaklara da takılabilirdi, önemli olan birim alana düşen duyaç oranı.
    Misal körler için sonar gibi çalışan bir alet vardı. Kulaklık olarak takılıyor. Önündeki cisimleri sağdan sola tarayıp renklerine, uzaklıklarına göre sesler veriyor. 1 haftalık bir öğrenme sürecinden sonra karşınızda ne olduğunu duvara ne kadar yakın olduğunuzu falan anlamaya başlıyorsunuz. Tamemen beynin algılama yorumlaması ile ilgili.
    misal gözlerimizden beynimize giden görme bilgisi şöyledir: yaklaşık 30cm^2 lik bir net görüntü alanı, gerisi renkleri soluk ve bulanık, ayrıca oldukça geniş bir kör nokta. Beyin 2 gözden gelen bilgileri alır yorumlar, çok geniş net bir bölge görüyormuşuz izlenimi verir. Aslında bu yorumlama o kadar güçlüdür ki, şartlanmış bir insanı istediğiniz şeyi gördüğüne inandırabilirsiniz. Misal amerikaya cristof kolomb yaklaşırken, yerliler gemileri kesinlikle farkedememişler. Zira beyinleri o kadar uzakta yüzen bir cisim olabileceğine kesinlikle inanmıyormuş. Şefleri günler boyu ufku inceledikten sonra gemileri algılamış, ve söylediğinde diğer yerliler de görmeye başlamışlar.

    Sonuç olarak burada takdir edilmesi gereken dile elektrik vermeyi akıl eden bilim adamları değil, bu bilgiyi 1 hafta gibi bir sürede anlamlı hale getirebilmeyi öğrenen beyindir.


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Kategoriler

%d blogcu bunu beğendi: