Gönderen: tkececi | 2010/03/13

Temple Grandin: Dünyanın her türlü akla ihtiyacı var


Temple Grandin, çocukken otizm teşhisi koyulmuş biri olarak, bizlere aklının nasıl çalıştığından bahsediyor–

Yakın zamanda vizyona girecek filminde de bahsedildiği üzere: “fotoğraflarla düşünme” yetisini paylaşırken, nörotipik beyinlerin atlayabileceği problemleri nasıl çözdüğünü anlatıyor. Dünyanın otistik spekturumdaki akıllara; görsel düşünenlere, sözlü düşünenlere ve her çeşit bilgisayar kurdu çocuklara ihtiyacı olduğunu söylerek davasını ortaya koyuyor.

(Video Türkçe altyazılı olup, altyazıyı çalıştırmak için; “subtites” yazılı bölümden Türkçe’yi seçmeniz yeterlidir.)

Not: Videoyu izledikten sonra Akif Mollaoğlu’nun değerli yorumlarını da okumanızı mutlaka tavsiye ederim.

http://www.ted.com/talks/lang/tur/beau_lotto_optical_illusions_show_how_we_see.html

Reklamlar

Responses

 1. Gerçekten de muhteşem.Dünyanın her türlü akla ihtiyacı var.Yeter ki iyi niyetli olsun.İnsandan insana farklı olan sadece parmak izi değil.
  Her insana özel bir beyin aktivitesi vardır. Bu özellik onun hayatı diğer insanlardan farklı yorumlamasına neden olur.Her insanın bir şekilde yazar olduğunu düşünürsek ,ortaya çıkacak milyarlarca kitaptan okuyacaklarımızın hiç birisi aynı olmayacaktır.
  Evet bazı insanlar beynin çalışması ve ortaya çıkan üstün sonuçlar nedeniyle diğer insanların önüne geçer ve kitlesel takdir kazanır.Ama bu demek değildir ki geri kalan büyük çoğunluğun zayıf bir beyni var.

  Beyin kimde olursa olsun sağlıklı olsun.İşte bu beynin kimde olursa olsun muhteşemliği gizemi,sırları inanılmazlığı hayranlık uyandırması için yeterli.BEYİN MUHTEŞEMDİR.Onun çalışması bağlandığı bedene ait bir özellik sergiler ki,bu da bağlı olduğu bedende göstereceği özelliklerinin belirlenmesine yol açan yüzlerce faktörü içerisine alır. Genetik, ailevi ortam, çevre,eğitim, arkadaş,düşünceler, inanç,sağlık, vb. liste uzayıp gider.

  Evet beyin muhteşemdir.Bu güne kadar kendisi hakkında yapılan araştırmalar özellikle son yüzyılda teknolojininde gerçekten geldiği seviyenin katkısı ile beyin hakkında ulaşılan sonuçlar inanımaz boyutlarda.Sırların ve hayranlıkların gezegeni beyin kendisi ile ilgili araştırma yapanları hiç bir zaman mahcup etmemiştir ve kendisini de hiç bir zaman tam olarak TESLİM etmeyeceğini devamlı olarak kanıtlamaktadır.
  O küçücük hacminin yapısının içinde SONSUZLUĞU BARINDIRIR. Bir tarafa devasa sonsuzluğun evi kainatı diğer tarafa beyni koyun emin olun beyin ağır basar.
  Şimdi bu beyin sağlıklı olan her insanın elinde ona hizmet için her an faaliyetine devam ediyor.Peki tek tek siz elinizde kainattan daha ağır basacak muhteşem inanılmaz bir yapıya sahip olduğunuzun gerçekten idrakine ve farkındalığına varsanız bundan sonraki süreç için ne yapardınız?

  Bu soruya ben onu her gün daha fazla tanımak isterdim, diye cevap verdiğim günden bu yana elime ne mi geçti.Onu ve özelliklerini tanıdıkca onda kayboldum.O hergeçen gün açılan bir kainat oluyor benim için ömrümün sonuna kadar da her gün hayır hayır her dakika onun bilincimde açılışını büyümesini seyredeceğim.Sırf ben talep ettim diye her gün bana ayrı bir şov yapıyor.Her gün beni kıskandırıyor inanılmazlığıyla.Şaşırtıyor kendisini araştıranlara verdiği sonuçlarla.Dünyanın dört bir yanına dağılmış özel insanlarla ortaya koyduğu inanılmaz performans tarihte kendisine her zaman çok çok özel bir yer açmıştır.

  Lütfen KENDİNİZİ KEŞFEDİN.Her şeyinizle bir mucizesiniz.Mucizeler görmek isteyen için hayatın her anına her karesine Yaratan tarafından serpiştirilmiştir.Siz daha önce şahit olmadığınız bir şeyi görmeyi veya benzer durumları mucize olarak tanımlamayın.Mucize VAROLMAKTIR.
  Olağanüstü bir beyniniz var.Konuşmak ,yürümek,düşünmek,sağlık,göz,kulak,renkler,aklınıza gelebilecek her kelime eğer onu açarsanız araştırırsanız size bir mucize sunacaktır.Her kelime bir kainattır.Bir düşünür ‘Bir küçük kağıt parçasıyla kainatta bağdaştıramayacağınız bir ilişki kuramayacağınız HİÇ BİR ŞEY bulamazsınız ‘diyor.
  Bu siteyi takip edin. Beyinle ilgili bir çok araştırma hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.Ayrıca KENDİNİ VE BEYNİNİ TANIMAK bu konuda yardım almak isteyenlerde bu sitenin iletişim bölümüyle irtibata geçebilirler.
  Sonsuzluğun ihtişamı,çekiciliği,gizemi,sırları SİZİ bekliyor.
  Tek yapmanız gereken KENDİNİZLE TANIŞMAYI istemek.
  En güzel yarınlar sizin olsun.HAYIRLI GÜNLER

 2. Değerli dostum, bu güzel ve akıl dolu yorumların için çok teşekkür ederim. dilerim sözlerin en gerekli kişilere dek ulaşır.


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Kategoriler

%d blogcu bunu beğendi: