Gönderen: tkececi | 2010/03/11

Jimi Hendrix’in gitar virtüözü olması ambidekstör olmasından mı kaynaklanıyordu?


Amerikalı psikolog Stephen Christman’nın iddiasına göre, Jimi Hendrix’in müzik dehası büyük oranda her iki elini de aynı ustalıkla kullanabilmesine dayanıyormuş.

Amerikalı psikolog Stephen Christman tarafından  yayınlanan bir araştırma makalesinde, Hendrix’in inanılmaz müzik yeteneğinin, onun sadece gitara hakimiyetine değil, şarkı sözlerine de yansıdığı iddia edilmektedir.

Toledo Üniversitesi’nde görevli bir uzman olan Christman‘a göre,  Hendrix tam bir solak değildi. Her ne kadar gitarı solaklar için uygun olacak şekilde tersten çalsa ve bir şeyi atmak, saçını taramak ve sigarayı tutmak gibi işlevler için sol elini kullansa da, sağ eli ile yaptığı önemli hareketler de vardı. Christman makalesinde bunlara örnek olarak, telefonun ahizesini sağ eli ile tutmasını ve sağ eliyle yemek yemesini gösteriyor. Christman’a göre, Hendrix bir “ambidekstör” müş, yani her iki elini de aynı beceriyle kullanabilen kişilerden biriymiş. Ona göre, Hendrix’in bu özelliği, beyninin sağ ve sol yarımkürelerinin daha iyi ve hızlı etkileşimde bulunmasını sağlıyor ve müziğinin her alanında etkisini gösteriyormuş:

“Onun bu özel yeteneği, gitar çalarken sağ ve sol ellerinin hareketlerini daha hızlı ve mükemmel bir şekilde birbiriyle entegre edebilmesini sağlıyor, ayrıca şarkılarının sözleri ile melodilerinin çok daha iyi uyum göstermesine olanak sağlıyordu. Ve belki de, Hendrix, uzun bir geçmişe sahip blues ve R&B gibi müzik türleri ile 60′larda ortaya çıkan ve gelişen folkrock ve psychedelicseslerini bu yeteneği sayesinde eşsiz bir şekilde harmanlayabiliyordu.”

Christman,  Hendrix’in özellikle Still Raining, Still Dreaming gibi şarkılarında kullandığı tekniklere dikkat çekiyor ve onun sağ eliyle bend ve slide’lardan oluşan detaylı ve karmaşık ritm serilerini çalarken, sol eliyle de gitarın tellerini koparacak gibi çekmenin yanısıra, tiz ve bas sesler arasında sürekli geçişler yapmasını sağlayan pickup seçicisini de aynı eliyle eş zamanlı olarak kullanabildiğini belirtiyor.

Christman, tüm bunların yanında iki elini de kullanabilme özelliğinin, Hendrix‘in şarkı yazma üslubunda da etkilerinin olmuş olabileceğini savunuyor. Onun şarkı sözleri ile melodileri bir araya getirme biçiminin, beyninin bu özelliği ile yakından ilintili olduğu görüşünde. Ona göre, dili kullanma ve ritmi işleme faaliyetleri beynin sol tarafı tarafından üstlenilirken, melodiyi oluşturma ve aradaki uyumu sağlama fonksiyonları ise beynin sağ tarafından üstleniliyor. Bu da Hendrix’in ve onun gibi her iki elini de kullanabilen kişilerin şarkı sözleri ile melodiyi çok daha “güzel” bir şekilde bir araya getirebilmelerine olanak sağlayabiliyor. Ayrıca Christman, Hendrix’in konuşurmuş gibi şarkı söyleme tarzının dabeyninin iki yarımküresi arasındaki bu farklı ve garip özellikten kaynaklanmış olabileceğini belirtiyor makalesinde.

Kaynaklar:

http://www.twentyfourbit.com/post/409532512/jimi-hendrixs-interhemispheric-brain-advantage

http://www.informaworld.com/smpp/section?content=a918531369&fulltext=713240928

http://www.informaworld.com/smpp/content~db=all~content=a918531369

http://neselibeyin.com/category/beynin-yapisi/

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Kategoriler

%d blogcu bunu beğendi: