Gönderen: tkececi | 2010/02/10

Haber: Hadron Çarpıştırıcısı ilk sonuçları verdi


ntvmsnbc ve Ajanslar
Güncelleme: 17:21 TSİ 09 Şubat. 2010 Salı//

CENEVRE – İsviçre’nin Cenevre kentinde kurulan Büyük Hadron Çarpıştırıcısı’nda (BHÇ) Aralık ayında yapılan yüksek enerjili parçacık deneylerinin sonuçları ortaya çıkmaya başladı.

Parçacık etkileşimlerinin sonuçlarını “Journal of High Energy Physics” dergisinde yazan BHÇ’nin bilimadamları, deneyde teoride öngörülenden daha fazla parçacık ortaya çıktığına işaret ettiler.

Atom çarpıştırıcısı bu yıl içinde daha yüksek enerjilerle çalıştırıldığında, aşırı parçacık oluşumunun sonuçları etkilemesini beklemediklerini belirten araştırmacılar makalede, Aralıktaki deneyler sırasında protonların birbirleriyle çarpışarak, beklendiği üzere “pion ve kaon” olarak bilinen atomaltı parçacıklar ürettiklerini kaydettiler.

Deneyde teoride öngörülenden daha fazla parçacık ortaya çıktı.

Enerjiyi arttırdıkça parçacık oluşumunun beklendiğinden daha fazla olacağının anlaşıldığını ifade eden bilim adamları, bunun bir sorun yaratmasını öngörmediklerini, ancak deneyin ileriki aşamalarında en ender parçacıkların ve yeni fiziklerin arayışında olmaları gerektiğine işaret ettiler.

Araştırmacılar, 2 veya 3 ay içinde 7 TeV (trilyon elektron volt) gücünde deneye başladıklarında bunları görmeye başlayacaklarını kaydettiler.

Atom çarpıştırıcısının daha sonra büyük olasılıkla yazın 10 TeV gücünde, ardından da 14 TeV kapasitesinde çalıştırılması öngörülüyor.


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Kategoriler

%d blogcu bunu beğendi: