Gönderen: tkececi | 2010/01/07

Evrenin bebeklik fotoğrafı


Evrenin, Büyük Patlama’dan 600 yıl sonraki halinin fotoğrafları yayınlandı.

Yaklaşık 14 milyar yaşında olduğu hesaplanan evrenin ortaya çıktığı Büyük Patlama’dan 600 milyon yıl sonraki halinin görüntüleri yayımlandı.

Evrenin bebeklik dönemine ait bu görüntülerin elde edilmesinin başarıldığı geçen ay açıklanmıştı. Astronomlar, görüntülerin tamamlanmış en son halini, Amerikan Astronomi Topluluğu’nun bugünkü toplantısında yayımladı. Görüntülerde, evrenin ilk dönemlerindeki galaksi toplulukları yer alıyor.

Bebek evrenden kesitleri yansıtan fotoğraflara, Hubble Uzay Teleskobunun internet sitesi http://hubblesite.org’dan ulaşılabiliyor.

Galaksilerin henüz eliptik veya spiral biçimlerini almadıkları ve renklerinin mavi olduğu, boyutlarının da bugünkünden küçük olduğu anlaşılıyor.

Görüntüleri yayımlayan, University of California’dan Garth Illingworth, düzenlediği basın toplantısında, bunun sebebinin büyük ölçüde o dönemde, henüz ağır metallerin oluşmaması olduğunu belirtti. Illingworth, “görüntülerde, bugünkü galaksilerin tohumu sayılabilecek küçük galaksileri görüyoruz” dedi.

Veriler, galaksiler içerisinde, oluşumlarının başındaki yıldız kümelerinin var olduğunu gösteriyor. Giderek genişleyen evrenin ilk dönemlerini oluşturan bu galaksilerin birbirine bugüne göre daha yakın ve yeni doğmuş halleri görülüyor. Galaksilerin gelişme aşaması açısından da birbirlerinden farklılıklar gösterdiği görülüyor.

Bunlar, evrenin ilk dönemindeki galaksilerin bugüne kadar elde edilmiş en eski görüntüleri oldu. Görüntüler, Hubble’a yeni yerleştirilen geniş alan kamerası sayesinde alındı. Geçen yıl yaz aylarında alınan görüntüde, birkaç bin galaksi bulunuyor. Bu görüntü, Hubble’un 2004 yılında taramış olduğu bir bölgeye yeniden odaklanılması ile alındı.

Daha önce alınmış en eski görüntüler evrenin 900 milyon yaşındaki haliydi.

Daha gerilere gitmek için, yaklaşık 4 yıl sonra, James Webb teleskobu devreye sokulacak. American Museum of Natural History’den Neil deGrasse Tyson, “başlangıca doğru yol alıyoruz” dedi. Tyson, başlangıca doğru atılacak her adımın, daha önce bilinmeyen birçok gerçeği ortaya çıkaracağını ifade etti. (aa)

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Kategoriler

%d blogcu bunu beğendi: