Gönderen: tkececi | 2009/12/18

Tüm Gizemleriyle Evrenimiz


Evren… Her gün üzerinde nefes alıp verdiğimiz minicik dünya ile uzayın ve zamanın sonsuz denecek büyüklüğü arasındaki inanılmaz gizemi kavrayabilmek, insanoğlunun en eski uğraşlarından biri. Her ne kadar evrenin muazzam doluluğunun sırrını tam olarak keşfedemeyeceğimizi bilsek de, bu bizi evrenin gizeminin cevabını aramaktan alıkoymuyor. Belki hiçbir zaman evrenin özündeki sırrı tam olarak anlayamayacağız. Yine de ona dair bilinmeyenleri araştırmaya ve keşfetmeye devam edeceğiz. Evrenin sırlarını keşfetmek adına çıkacağımız bu yolculukta başlangıç olarak, bu yazı serisi boyunca neleri işleyip paylaşacağımızı bir görelim istedim.

1- Evrenin başlangıcına dair bilinmeyenler: Evren nerede, ne zaman ve nasıl başladı? Güncel teoriler, geçmişte başlayan ve bugüne kadar devam eden, maddenin ve enerjinin tümünden tek bir noktada kopan bir büyük patlamadan “Big Bang” den bahsediyolar. Peki bu patlamayı ne başlattı? Maddenin tümü ve enerji nereden geliyor?

2- Evrenin sonuna dair bilinmeyenler: Başlangıcı olan her şeyin bir şekilde sonu da olmalı… Ya evrenin sonu nasıl olacak? Ya da bir sonu olacak mı? Bu konuda çeşitli olasılıklar söz konusu. Bunlardan biri Big-Bang ile başlayan evrenin yine bir başka büyük güç olan Big-Crunch ile sona ereceği yönünde…Bir başka görüş dünyanın ve dolayısıyla da evrenin sonsuzluğa doğru genişleyeceği, hiç bitmeyeceği görüşü. Bir diğeriyse, sürekli açılıp kapanmaya dair bir görüş: Yerçekimi maddeyi hızla yakalayacak ve evren zamanla yavaşlayacak ve tek bir noktaya geri düşecek belki bu da yeni bir patlamayı tetikleyecek… Yeri geldikçe tüm bu görüşleri incelemeye ve değerlendirmeye çalışacağız birlikte.

3- Zamanın gizemi: Zamanın ne olduğunu gerçekten biliyor muyuz? Zamanla ilgili bir terim kullanmadan onun ne olduğunu anlatmayı deneyin, dilinize zaman sözcüğünden başka bir şey gelemeyeceğini göreceksiniz. Zaman, geçmişte olan ya da gelecekte olacak her olayı birbirinden ayırmamıza sağlayan şey mi? Uzay gibi bir boyut mu, yoksa madde gibi niteliksel bir şey mi, sadece bir illizyon mu?…

4- Karanlık olan şeyler: Karadelikler, karanlık maddeler ve karanlık enerji konusu… Yüksek teknolojik aletlerle evrende yapılan güncel deneyler gösteriyor ki uzayda görebildiğimizin üstünde milyonlarca görünemeyen/kara madde miktarı var. Bu yüzden henüz tüm evrenin sadece %4 ünü görebiliyoruz. Geri kalanı görülmez yani karanlık. Bunun ne olduğu hakkında kesin bir şey bilinmemekle beraber anlık bir esinlenmeyle bunu karanlık enerji olarak nitelendiriyoruz.

5- Farklı madde tipleri: Madde, Anti madde, Karşıt madde bilinmeyenleri… Madde ve karşı maddye dair yaygın görüş, aynı zamanda ve aynı olaylar tarafından yaratılmakta olduğu yönnde. Ağır tanecikli atom yaratıldığında aynı kütlenin karşı atomu da yaratılıyor deniyor. Ancak dünya üzerinde bir laborotuarda biz bir karşı atom yarattığımızda, onu kainatta çevremizde bir yerde göremiyoruz. Kimse, henüz yaratılan bu karşı atomların nerde olduğunu ya da nerde olması gerektiğini bilmiyor.

6- Başka hayatlar Dünya dışında yaşam var mı? En merak edilen konulardan başında gelmekedir. Acaba evrende dünya dışında da düşünebilen canlılar var mı? Bu konuda bilimadamlarının farklı görüşleri mevcut. Carl Sagan’a göre eğer insanoğlu varsa, evrende düşünebilen diğer canlıların ne sıklıkta varolduğunun bir önemi yok. Sagan, dünyanın dışında evrenin herhangi bir yerinde de başka düşünebilen komşularımızın varolabileceğini belirtiyor. Bununla birlikte Enrico Fermi’ye göre eğer yaşam bu kadar ortaksa, bu zamana kadar evrende yaşayan diğer düşünebilen canlıların hiç bir izinin saptanmamış olması görsel olarak imkansız. Dolayısıyla ortada gerçek bir gizem var.

7-Büyük Birleşme Teorisi: Nispeten biraz daha teknik bir konu olmakla birlikte fiziğin ve dolayısıyla bilimin en öncelikli merak ve çalışma alanlarının en önde gelen konusudur. Son 10 küsür yıldır fizikçiler, Newton’nun klasik fizik teorisi ile Einstein’nin izafiyet teorisi arasındaki farkın mantıksal bir açıklamasını bulmaya çalışıyorlar. Bir de bunlara kesinlikle Heisenberg’in kuantum fiziğini eklemek gerekli. Her üçü de oyunu kendi kurallarına göre oynuyor ve birbirini pek ciddiye almıyor. Bu yüzden bilim adamları tüm bu teorilerle uzlaşabilecek ‘Büyük Birleşme Teorisi’ni geliştirdiler. Belki de böyle bir birleşme yok ya da insan aklının alamayacağı kadar çok karmaşık bir şey. Ama bilim adamları bu konuyu daha uzun süre tartışacak gibi duruyor.

8-Başka garip olaylar… Bilim dünyasında bilinen ve keşfedilenleri, bilinmeyenlerin yanında sahilde bir kum tanesinden bile az kalmaktadır. Her yeni bulgu, ardından binlerce bilinmeyen ve soruyu da beraberinde getirmektedir. Dünya yüzeyinde her daim pekçok bilinmeyen ve açıklanamayan olaylar olmaktadır…Mesela Tunguska Patlaması : 30 Haziran 1908’de Rusya’nın ormanlık bir bölgesi olan Tunguska’da bir patlama meydana geldi. Yerel halk binlerce mil ötede parlak mavi bir ışık gördü ve ışık inanılmaz bir şiddetle patladı. Patlamadan sonra yapılan incelemede, civardaki ağaçların havada bir çeşit patlama olmuşçasına merkez noktadan doğru ışınsal bir biçimde devrildikleri görülmüş. Bugün hala bilim adamları o tarihte tam olarak ne olduğunun cevabını veremiyorlar. Patlama sonrası hiç bir parçanın bulunmamış olması da ayrı bir soru işareti. Mesela Philedelphia Deneyi, yada uzaylı-ufo görüntüleri…

Aslında gündemimiz oldukça dolu… Görünen o ki bizi çoook uzun bir yolculuk bekliyor. Ya nasip deyip çıkalım bakalım yola. Mevlam ne gösterecek ne öğretecek hep birlikte görelim.

Tekrar görüşmek dileğiyle…

——

© Copyright  B.Tugay Keçeci – Bu sitede yayınlanan, haber niteliğindeki yazılar hariç, tüm  içerik hakları B.Tugay Keçeci’ye aittir. Herhangi bir şekilde alıntı yapıldığı takdirde “Kaynak: B.Tugay Keçeci – www.tugaykececi.com” ibaresi kullanılmalıdır.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

Kategoriler

%d blogcu bunu beğendi: