Gönderen: tkececi | 2009/12/18

Beynin Fiziksel Yapısı ve Çalışması


Reklamlar

Responses

 1. Artık uykularım kaçıyor.Beyin mucizesi ,beynin muhteşem gizemleri,tüm kapasitesinin çok küçük kısmının kullanılabilmesi gibi kavramlar sitres yapıyor.
  Bir insan muhteşem resimler yapıyor ve ressam dahi olarak ün yapıyor tarihe,kitaplara ve bilinçlere kazınıyor.Bir başkası icatlarıyla keşifleriyle,bir başkası inanılmaz denilen, gördüğü bir şeyi bir daha unutmayan hafızasıyla,bir başkası bilmem kaç basamaklı sayıları birbiriyle dakikalar içerisinde aklından çarpmasıyla tüm insanların önüne geçiriliyor ve süper insan olarak gösteriliyor.
  Peki diğer kısım çoğunluk insan gurubu işin neresinde kalıyor?
  Beyin sinir hücreleri arasındaki yeni bağlantı kurma aşamasını bildiğimiz köprü deyimi ile tanımlamaya çalışırsak her bir yeni bağlantı yeni kurulan bir köprüdür diyebiliriz.Özellikle 0-6 yaş arası çocukluk döneminde kurulan köprü sayısı ve hızı yüksekken bu hız ve sayı tabi genel çoğunluk için zaman la azalır.
  Devreye akıl girmiştir.Çoğu insan için gündelik zaman da kendiliğinden çoğalan sokak sayısı ve bunlar arasında kurulan köprü sayısı yeterli gelir.
  Alışkanlık dediğimiz kavram bir anlam da ‘Ben bildiğim sokak ve köprüden geçerim’.demektir.Hep aynı sokak ve köprüleri kullanan insanlarda ulaşılabilecek sonuçlar yani ulaşılabilecek yerler de dolayısıyla sınırlı olacaktır.
  Farklı bilgilerle farklı sokaklarla ilgili muhatap olmak zorunda kaldığında ihtiyacı olan köprüyü bulamadığı için insanların çoğu sıkıntı çeker.
  Başta bahsettiğim çok özel insanların farkı ise işi çocukluk döneminde bırakmayıp,adeta ELLERİNDEN KAZMA VE KÜREĞİ ,PUSULAYI ,İNANCI VE AZMİ,SABRI VE İNATCILIĞI BIRAKMADAN YENİ SOKAKLAR KEŞFEDİP BURALARA YENİ KÖPRÜLER KURARAK ,ulaşılabilecek yer ve sonuç sayısını arttırabilmelerinde gizlidir.
  İnsan elindeki hazinelerin değerini yani kendini bilmeyen ve malesef yine büyük bir çoğunluk için pek de önemli görmediği için merak etmeyen bir varlık haline gelmiştir.
  Haykırışım odur ki UYAN EY İNSANOĞLU ,UYAN!!
  Elinde içinde beyninde bitmez tükenmez hazineler seni beklemekte.Yol içinse fazla bir erzağa ihtiyacın yok.
  Kalbi bir talep.O talebin gerçekleşene dair inanç , O inancı bırakmayacak sabır,sağlık,gayret ve tevekkül yeterli olacaktır diye düşünüyorum.
  Beyin için şunu söylüyorum ki bırakın her günü her saniye YENİ BİR SOKAK KEŞFETME BU SOKAKTA SAYISIZ YENİ KÖPRÜ KAPASİTESİNE VE YETENEĞİNE SAHİP olma lütfu her insan için her an mümkündür.
  YETER Kİ İSTE-YETER Kİ İSTE-YETER Kİ İSTE
  TEŞEKKÜRLER………….


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Kategoriler

%d blogcu bunu beğendi: